Ameco 18-FD10-6100-H Folding Machine (2024)
Stock #: 163260009
Request Formal Quote
"*" indicates required fields
Product Description
General Info
- Stock #: 163260009
- Brand: Ameco
- Model: 18-FD10-6100-H
- Year: 2024
Specifications
- Machine Type: Folding Machines
- Capacity: 0.0142 in x Unknown
- Raw Material Thickness: 19-29 gauge
- Max Working Length: 6100 mm (20 ft)
- Control System: PLC & Touch Screen
- Depth Throat: 914 mm (3 ft)
- Automatic Backgauge Power: 220V, 60Hz, 1PH